Prawo pracy | Odwołania | Zaległe wynagrodzenie
W czym mogę Ci pomóc w zakresie prawa pracy? Usługi kancelarii adwokackiej Anny Plewy
Specjalizuję się w zakresie prawa pracy, którym interesowałam się już od czasu studiów. Doradzam nie tylko w kwestiach dotyczących zatrudnienia regulowanego przepisami kodeksu pracy, ale także w przypadku cywilnoprawnych form zatrudnienia, w tym umowy o dzieło, umowy zlecenia czy umowy o świadczenie usług. Szczególną uwagę poświęcam wypracowaniu rozwiązania problemu prawnego na etapie przedsądowym.

Odwołanie od rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia
Zakończenie umowy o pracę jest bardzo stresującym momentem, w którym możesz potrzebować pomocy. Pamiętaj jedynie, że w terminie 21 dni od rozwiązania z Tobą umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia możesz złożyć odwołanie do sądu pracy.
Czego możesz się domagać? Przede wszystkim bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, lub jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - przywrócenia do pracy. Najczęściej jednak relacje między Tobą a pracodawcą będą przemawiać przeciwko Twojemu powrotowi do byłego zakładu pracy. W takiej sytuacji pozostaje Ci najbardziej rozsądne rozwiązanie – domaganie się odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem (w wysokości wynagrodzenia za pracę za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia), względnie bez wypowiedzenia (nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc).
Zaległe wynagrodzenie za pracę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Nie zapominaj o pozostałych roszczeniach, jak wypłata zaległego wynagrodzenia za pracę lub ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych
Jeżeli pracowałeś w godzinach nadliczbowych - ponad obowiązujące Ciebie jako pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, do Twojego normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla Ciebie dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym Ci w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy, a w wysokości 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wcześniej określone.
Rozliczenie godzin nadliczbowych to kwestia związana nie tylko z zakończeniem stosunku pracy. Zwróć uwagę, aby prawidłowo uregulować sobie tę kwestię w momencie podpisywania umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca może bowiem określić liczbę godzin pracy (do 150 godzin), za które nie będzie Ci przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie, mimo wykonywania pracy ponad obowiązujące Ciebie jako pracownika normy czasu pracy.
Wydanie świadectwa pracy i sprostowanie świadectwa pracy
Jeżeli zaś pracodawca nie wydał Ci świadectwa pracy w związku z zakończeniem stosunku pracy, możesz domagać się wydania tego dokumentu - w końcu od Twojego stażu pracy zależy szereg uprawnień pracowniczych, a finalnie również wysokość świadczeń emerytalno – rentowych.
Wydane świadectwo pracy może zawierać błędy, które pracodawca zobowiązany jest sprostować. Jeżeli tego nie uczyni, przysługuje Ci droga sądowa. Prawomocny wyrok zobowiązujący pracodawcę do wydania świadectwa pracy zastępuje to świadectwo.
Jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z Tobą umowy o pracę bez wypowiedzenia z Twojej winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, obowiązkiem pracodawcy jest zamieścić w Twoim świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Jest to istotne dla uzyskania przez Ciebie zasiłku dla bezrobotnych, czy po prostu w procesie poszukiwania nowej pracy.
Ustalenie istnienia stosunku pracy
Pomogę także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy, gdy pracodawca podpisał z Tobą umowę zlecenia lub umowę o dzieło, a świadczona przez Ciebie praca tak naprawdę spełnia warunki pozwalające na przyjcie istnienia umowy o pracę. Do stwierdzenia istnienia stosunku pracy konieczne jest ustalenie, że praca wykonywana jest na rzecz pracodawcy, odpłatnie, pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a wynagrodzenie nie jest warunkowane wynikami pracy, ale Twoim starannym działaniem.
Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach pracowniczych
W sprawach z zakresu prawa pracy przysługuje pracownikom zwolnienie od kosztów sądowych – od dnia 28 czerwca 2024 r. niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Jedynie w apelacji w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, od wartości przedmiotu sporu ponad tę kwotę od pracownika pobiera się opłatę od apelacji. Warto zatem walczyć o swoje prawa.
Odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę i odpowiedzialność porządkowa pracowników
Pracodawco – również nie pozostajesz bez ochrony. Przykładowo w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia przysługuje Ci roszczenie o odszkodowanie. Możesz też stosować kary porządkowe wobec krnąbrnych pracowników, jednak powinieneś dokładnie wiedzieć, na jakich warunkach. Kara porządkowa może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia przez pracownika.
Odpowiedzialność materialna pracowników, w tym odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się
Pomogę Ci uregulować kwestie związane z odpowiedzialnością za mienie powierzone pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się. Twój pracownik ponosi wprawdzie na zasadach ogólnych odpowiedzialność materialną za szkodę wyrządzoną ze swej winy Tobie jako pracodawcy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Odszkodowanie nie może jednak przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody, dlatego ważne jest rozważenie, czy bardziej optymalnym rozwiązaniem nie byłoby wprowadzenie reżimu odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi.
Ugoda i postępowanie mediacyjne
We wszystkich tych sprawach reprezentuję tak pracowników, jak też pracodawców, począwszy od analizy przypadku na etapie przedsądowym, ze wskazaniem najbardziej korzystnego rozwiązania zgodnego z przepisami, kończąc na etapie sądowym. Znaczna część spraw, z którymi zgłosili się do mnie klienci w sprawach z zakresu prawa pracy, mogła dzięki mojemu wsparciu jako adwokata zakończyć się ugodowo przed wniesieniem pozwu do sądu, co pozwoliło na oszczędzenie wydatków oraz czasu. Polubowne rozwiązanie sporu jest możliwe również po wniesieniu sprawy do sądu, w ramach mediacji lub dzięki wypracowaniu porozumienia na rozprawie.
Odwołanie od decyzji ZUS
Mogę również pomóc w sprawie z odwołania od decyzji ZUS w sprawach świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych oraz w sprawach emerytalnych i rentowych.
Kadry i ubezpieczenia społeczne
W kwestiach z zakresu kadrowości i ubezpieczeń społecznych korzystam z pomocy certyfikowanych księgowych, mogę też polecić Ci kogoś, kto zajmie się dokumentacją pracowniczą. W przypadku naruszania praw pracowniczych, udzielam wsparcia w inicjowaniu działań Państwowej Inspekcji Pracy, co niejednokrotnie pozwala na pozasądowe rozwiązanie sporu.
Inne usługi prawne
Prawo administracyjne
Pomogę w postępowaniach administracyjnych przed organami i w postępowaniach sądowoadministracyjnych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym, w tym z zakresu planowania przestrzennego oraz z zakresu prawa budowlanego.Prawo spadkowe
Zapewnię pomoc w uregulowaniu spraw spadkowych po zmarłym bliskim, w tym w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, o dział spadku, uznanie za niegodnego dziedziczenia lub o zachowek.Prawo nieruchomości
Pomogę w uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości, w tym poprzez zasiedzenie, uwłaszczenie, ustanowienie służebności lub zniesienie współwłasności nieruchomości.Czym jest prawo pracy?
Prawo pracy to zespół norm prawnych regulujących kwestie związane ze stosunkiem pracy. Określają one prawa i obowiązki pracowników (m. in. przestrzeganie czasu pracy, przestrzeganie regulaminu zakładu pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy czy zachowania poufności), a także obowiązki pracodawców (w szczególności obowiązek informacji o warunkach zatrudniania pracowników, przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na wiek, płeć niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy etc.; zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, wypłacania wynagrodzenia - płacy, prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników.
Podstawowym źródłem prawa pracy jest polski kodeks pracy, ale także inne ustawy i akty wykonawcze, układy zbiorowe pracy, regulaminy i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy.