Prawo cywilne | Sprawy o zapłatę | Odszkodowania
W czym mogę Ci pomóc w zakresie prawa cywilnego? Usługi kancelarii adwokackiej Anny Plewy
Poza sprawami z zakresu prawa rodzinnego, prawa rzeczowego i prawa spadkowego w dziale prawa cywilnego uregulowane jest również prawo zobowiązań. Jest to dział prawa cywilnego regulujący stosunki majątkowe o charakterze względnym, czyli prawa podmiotowe skuteczne tylko między stronami umowy. Prawo zobowiązań reguluje obrót w strategicznych dla przedsiębiorców sferach, w tym obrót pieniędzmi, dobrami i usługami, a także zapewnia ochronę interesów podmiotów przed uszczerbkiem majątkowym.

Sprawy o zapłatę zaległego wynagrodzenia umownego
Kontrahent zlecił Ci wykonanie dzieła lub polecił świadczenie usług, ale nie rozliczył się z Tobą z chwilą zakończenia Twojej pracy? Zajmę się dochodzeniem Twoich roszczeń o zapłatę zaległego wynagrodzenia umownego za wykonane przez Ciebie dzieło lub usługi. Pierwszym etapem będzie sporządzenie i wysłanie do Twojego przeciwnika przedsądowego wezwania do zapłaty. Następnie, aby oszczędzić Ci kosztów i czasu, przed oddaniem sprawy do sądu postaram się doprowadzić do jego polubownego rozwiązania w drodze negocjacji. W przypadku osiągnięcia porozumienia zabezpieczę Twoje interesy, przygotowując treść ugody. Pozwoli Ci to na ograniczenie kosztów sporu. Jeżeli to nie pomoże, przeprowadzę Cię przez spór sądowy. Pomogę także w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika.
Analiza prawna umowy
Myślę jednak, że lepiej rozeznać się w swojej sytuacji prawnej na samym początku współpracy z kontrahentem. W tym celu przeanalizuję Twoją umowę – na przykład umowę najmu lub dzierżawy, bądź też przygotuję taką umowę dla Ciebie z uwzględnieniem Twojej indywidualnej sytuacji prawnej oraz zweryfikuję ewentualnie zachodzące ryzyka. Pamiętaj jednak, że umowy najmu i dzierżawy zawarte na czas określony można wypowiedzieć tylko z ważnych powodów, a umowę dzierżawy gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Umowa najmu czy dzierżawy nie wygasa z chwilą śmierci kontrahenta, a wchodzi w skład spadku po nim.
Przygotowanie projektu umowy
Przygotuję dla Ciebie także umowę najmu okazjonalnego, oraz przeprowadzę Cię przez eksmisję lokatora z Twojej nieruchomości. W tym przypadku konieczne jest spełnienie rygorystycznych warunków przewidzianych prawem lokatorskim, a podstawowymi są: złożenie przez najemcę oświadczenia przed notariuszem o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz zgłoszenie zawarcia umowy najmu okazjonalnego do właściwego urzędu skarbowego.
Sprawy o odszkodowanie
Poprowadzę również sprawę o zapłatę odszkodowania, na przykład taką w przypadku szkody spowodowanej zderzeniem z dzikim zwierzęciem – z sarną. Przeanalizuję podstawy odpowiedzialności zarządcy drogi, w tym czy dopełnił obowiązku ustawienia znaku drogowego, by w ten sposób uprzedzić użytkowników drogi o takich miejscach, w których powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na występujące lub mogące występować w tych miejscach niebezpieczeństwo ze strony dzikich zwierząt. Taką odpowiedzialność zarządca drogi, bądź jeżeli jest ubezpieczony – ubezpieczyciel - będzie ponosił, jeżeli do zdarzenia doszło na obszarze, gdzie ostrzegający znak drogowy powinien zostać, ale nie został w wyniku zaniechania ustawiony. Zaniechanie lub wadliwe wypełnienie tego obowiązku i będące z nim w związku przyczynowym zdarzenie wywołujące szkodę może prowadzić do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie zarządcy drogi.
Sprawy o zaniechanie niedozwolonych immisji
Pomogę Ci w sytuacji, gdy sąsiad uprzykrza Ci życie tzw. niedozwolonymi immisjami. Co to takiego? Immisje to takie działania właściciela nieruchomości, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Mogą polegać na przekroczeniu dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego do środowiska. Miara dozwolonych immisji jest determinowana społeczno–gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości oraz stosunkami miejscowymi. Także normy administracyjne stanowią dodatkowy, uzupełniający element oceny stopnia zakłóceń, pozwalając na ustalenie, czy zakłócenia te przekraczają przeciętną miarę, czy też nie. Fakt, że nie zostały przekroczone administracyjne normy zakłóceń, nie wyłącza jednak możliwości oceny, iż zakłócenia przekraczają przeciętną miarę. Zasada ta nie działa jednak w sytuacji odwrotnej, gdyż z reguły przekroczenie dopuszczalnych norm administracyjnych stanowić będzie zarazem przekroczenie ,,przeciętnej miary”.
Roszczenia z tytułu niezgodności rzeczy sprzedanej z umową
Jeżeli zaś kupiłeś nowy samochód lub nowe panele fotowoltaiczne, lub zamówiłeś wykonanie nowych mebli do kuchni, ale rzecz ta ma wady, przysługują Ci roszczenia z tytułu niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. Może tak być w przypadku, gdy rzecz ta nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca Cię zapewnił, w tym przedstawiając próbkę lub wzór; nie nadaje się do celu, o którym poinformowałeś przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia; została Ci wydana w stanie niezupełnym. Rzecz sprzedana ma wadę także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez Ciebie, jeżeli postąpiłeś według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy. Możesz wówczas domagać się wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady. Możesz też złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Ciebie wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie.
Umowa przedwstępna i inne formy zabezpieczania wierzytelności
Ocenię, w jaki sposób zabezpieczyć Twoje roszczenia, na przykład poprzez zawarcie u notariusza umowy przedwstępnej przeniesienia własności nieruchomości. Jedynie w przypadku dochowania formy tej umowy będziesz mógł domagać się od drugiej strony jej zawarcia. W razie niedochowania formy umowy przewidzianej przepisami nie jesteś bezbronny, pomogę Ci w sprawie o naprawienie szkody, którą poniosłeś przez to, że liczyłeś na zawarcie umowy przyrzeczonej. Pamiętaj tylko, że roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.
Reprezentacja pozwanych
Może zdarzyć się, że to właśnie Ty zostaniesz pozwany. Udzielę Ci wtedy pomocy przedstawiając argumenty za oddaleniem powództwa.
Inne usługi prawne
Prawo rodzinne i rozwody
Pomogę przejść przez trudny proces rozwodu lub separacji z uregulowaniem władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem i alimentów.Prawo pracy
Doradzę nie tylko w kwestiach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Pomogę z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę lub o zapłatę zaległego wynagrodzenia.Prawo administracyjne
Pomogę w postępowaniach administracyjnych przed organami i w postępowaniach sądowoadministracyjnych przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym, w tym z zakresu planowania przestrzennego oraz z zakresu prawa budowlanego.Czym jest i co składa się na prawo cywilne?
Prawo cywilne jest podstawową i jedną z najszerszych gałęzi prawa. Obejmuje ono szereg przepisów regulujących stosunki prawne - stosunki majątkowe oraz niemajątkowe - pomiędzy równorzędnymi podmiotami, m.in. osobami fizycznymi i osobami prawnymi.
W skład prawa cywilnego, w uproszczeniu, wchodzi część ogólna, prawo rzeczowe, prawo zobowiązań, prawo spadkowe oraz prawo rodzinne i opiekuńcze.
Prawo rzeczowe, którego źródłem jest przede wszystkim kodeks cywilny, a dodatkowo inne ustawy, jak ustawa o księgach wieczystych i hipotece, reguluje z kolei kwestie dotyczące wykonywania prawa własności, współwłasności oraz pozostałych praw związanych z własnością rzeczy, takich jak służebność czy hipoteka – patrz zakładka Prawo nieruchomości | Zasiedzenia.
Prawo spadkowe określa zasady przechodzenia praw i obowiązków majątkowych po śmierci spadkodawcy, uwzględniając porządek dziedziczenia – z ustawy lub testamentu, w zależności od tego, czy spadkodawca sporządził rozrządzenie na wypadek śmierci, czy też pozostawił dziedziczenie ogólnym zasadom wynikającym z ustawy – patrz zakładka Prawo spadkowe | Dział spadku | Zachowek.
Prawo rodzinne zaś reguluje zagadnienia związane z m.in. z prawem małżeńskim oraz pełnieniem roli rodzica lub opiekuna wobec dziecka, jak też majątkiem małżonków – patrz zakładka Prawo rodzinne | Rozwody | Podział majątku wspólnego.
Prawo zobowiązań obejmuje natomiast swoim zakresem zasady powstawania oraz wykonywania zobowiązań. Mogą one wynikać nie tylko z umów, ale także innych zdarzeń prawnych, np. deliktów. Jest to dział prawa cywilnego, z którym najczęściej mamy do czynienia w codziennym życiu, niezależnie od tego, czy jesteśmy świadomi tego, czy też nie. Z tego też powodu zasługuje na szczególną uwagę i osobną wzmiankę. Prawo zobowiązań jest nam potrzebne zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych, w których chroni nas jako uczestników obrotu cywilnoprawnego. Przepisy prawa zobowiązań reguluje przede wszystkim kodeks cywilny, ale także na przykład ustawa o ochronie praw lokatorów, czy ustawa o prawach konsumenta.